Çağrı Merkezimiz Pazartesi-Cumartesi saat 08.00 - 18.00 arası hizmet vermektedir. Bu saatler dışındaki servis randevu taleplerinizi web sitemiz üzerinden 3 adımda hızlıca ve ücretsiz olarak oluşturabilirsiniz.

Beyaz eşyalarınızın arızalarıyla birlikte teknik servis hizmetinden kaynaklanan sorunlar sizi sıkıntıya düşürdüğünün bilincindeyiz. 20 yılın verdiği deneyim ve tecrübeyle yetkiliabi.com teknik servisi olarak her marka derin dondurucu arızası hizmetini akılcı çözümle garantili şekilde gerçekleştiriyoruz.

Derin Dondurucularda Görülen Genel Arızalar

Yetkiliabi.com olarak sadece profilo beyaz eşya değil, her markanın derin dondurucu teknik servis hizmetini de veriyoruz. Bütün markaların onarım, bakım ve montajında uzmanlaşan ekibimizle derin dondurucuyla birlikte derin donduruculu buzdolabı sorunlarınızda da yanınızdayız.

Piyasada her markanın farklı modellerde derin dondurucuları olmakla birlikte, genellikle bunların çalışma şekilleri aynıdır. Derin dondurucularda genellikle görülen arızalar şunlardır;

1-Derin dondurucu soğutmuyor; Elektrik yükünden dolayı dondurucu olumsuz etkilenmiş olabilir. Elektrik kesilmesi veya voltaj dengesizliği sonucunda devre elemanlarından biri arızalanmış olabilir. Bu durumda hızlı şekilde teknik servisi arayıp, sorunu iletebilirsiniz.

1-Derin dondurucu çalışmasına rağmen soğutmuyor; kompresör çalışmasına rağmen dondurucu soğutmuyor ise; kondenser, evoporatör bobinleri veya başlangıç rölesinde sorun olabilir. Bir diğer sorun da derin dondurucu fanı arızası olabilir. Bu durumda profilo teknik servis ile irtibata geçmelisiniz.

2- Derin dondurucunun yan kısımlarında aşırı ısınma oluyor; Dondurucuların soğutma sistemi gereği, yan kısımların ısınması normaldir. Aşırı ısınma devam ediyorsa; süper şoklama açık kalmış, termostat ayarı yüksek olabilir. Süper şoklama düğmesini kapatıp, termostat ayarını 3 veya 4’e getirebilirsiniz.

3-Derin dondurucu çok ses yapıyor; ürünün sağlam zemine oturduğundan ve denge ayaklarının iyi ayarlandığından emin olunuz. Ayrıca duvara yaslanmadığını kontrol ediniz.

4-Derin dondurucu koku yapıyor; besinlerinizi kapalı kaplarda veya poşetlerde ağzı kapalı ve düzenli şekilde yerleştiriniz. Raflı sistem kullanıyorsanız besinler iç duvara yaslanmadığından emin olunuz. Periyodik olarak iç kısmı temizleyiniz. Tahliye kanalında su kalmadığını kontrol ediniz.

Profilo Derin Dondurucu Servisi

Profilo derin dondurucu arızalarınızda hem online hem de 4446010 çağrı hattımızdan servis talebi oluşturabilirsiniz. Servis talebinizle birlikte bir saat içinde adresinize geliyoruz. Güleryüzlü ve uzman ekibimiz sorunu tespit ederek, çözümü hakkında sizi bilgilendiriyor. Parça değişilecek durumlarda orijinal parça değişimi yapıyoruz. Ürününüzü sorunsuz şekilde çalışıyor olarak size teslim ediyoruz. Böylece hem sorununuz kısa sürede çözülmüş oluyor hem de 1 yıllık yedek parça garantisine sahip oluyorsunuz.