Çağrı Merkezimiz Pazartesi-Cumartesi saat 08:00 - 19:00 arası hizmet vermektedir. Bu saatler dışındaki servis randevu taleplerinizi web sitemiz üzerinden 3 adımda hızlıca ve ücretsiz olarak oluşturabilirsiniz.

Yetkiliabi.com 20 yıllık beyaz eşya servis tecrübesini arızalanan çamaşır makineleri için de tüketicilerin hizmetine sunmaktadır. Teknik servislerin değişken ücret politikalarına bir düzenleme getiren yetkiliabi.com sabit teşhis ücreti ile tüketicilerin sürpriz yaşamasının önüne geçiyor. 4446010 çağrı merkezinden ya da yetkiliabi.com üzerinden istediğiniz gün ve saat için arıza kaydı oluşturabilir, teknik servis hizmetlerimizi değerlendirebilirsiniz. 

Şimdi çamaşır makinelerini biraz tanıyalım. 

İlk Çamaşır makinesi 1908'de Alva John Fisher tarafından icat edilmiştir. Alva çamaşır makinesinin ismini Thor olarak belirlemişti.

Çamaşır makinesinin içine yatay yerleştirilmiş metal tambura kirli çamaşırlar konuluyordu. Tambur, elektrik sayesinde dönüyor ve çamaşırlar sürekli suyla temas ederek temizleniyordu. Kurutucu ihtiyaçları başlayınca kurutuculu çamaşır makinesi 1924'te üretildi.

1940′lı yıllara gelindiğinde otomatik makineler evlere girmeye başladı. Tam otomatik çamaşır makineleri ise Almanya’da 1951 yılında pazara sürülmüştür. Maliyetlerin yüksek olması nedeniyle tam otomatik çamaşır makineleri 2000 alman markına satılıyordu .Ilk elektrikli kurutmali çamasir makinesinin ortaya çikmasi Miele isimli firma tarafindan 1958'de oldu.

Çamaşır makinelerinin çalışma prensipleri şu şekildedir.

  1. Dış tambur ve dönen bir iç tambur vardır.

  2. Tamburlar ağır yaylarla tutulmaktadır. Nedeni de çamaşırlar döndüğünde, tamburu ciddi şekilde sallayacaktır. Bu yaylar ise bu titreşimlerin önüne geçmektedir.

  3. Deterjan bölmesine sıcak ve soğuk su gelir

  4. İç tambur saat yönünde ve tersinde döner. Plastik kürekler detarjanı su ile karıştırır.

  5. Elektrik motoru da iç tamburu döndürür

  6. Bazı makinelerde gerektiğinde suyu ısıtması için resistanz bulunur.

  7. Bir pompa yardımı ile pis su dışarı atılır

  8. Su gidere boşaltılır.

 

Enerji, su seviye anahtarından program aygıtı üzerinden hız kontrol ünitesi ve yıkama motoruna gelir. Yıkama motoru çalışmasıyla birlikte,kayış- kasnak tertibatı ile motor tamburu döndürmüş olur. Bu şekilde çamaşırlar yıkanmaya başlar. Diğer taraftan bir enerji resistans yardımıyla suyu ısıtır. İstenen dereceye geldikten sonra termostat ısınmayı sonlandırır.

Yıkama işlemi bittikten sonra durulanma aşamasına geçilir. Program cihazı pompa motoruna enerji gönderir, pompa motoru pis suyu dışarı atar ve tambur içerisindeki pis su boşaltılınca içerisi temiz su ile doldurulur. Tamburun hareketleri çamaşırlardaki detarjanı da temizlemiş olur.Çamaşırlar yıkanırken kendi ağırlıklarının 2-3 katına çıkar dolayısıyla çamaşır makinelerinin sağlam bir kasası olması ve düz bir zemine oturması gereklidir. Eylemsizlik ve merkezkaç kuvveti ile su çeken çamaşırların %70 nemi tahliye edilir, bu da kurutmaya yardımcı olacaktır.

7/24 Hemen Ara